21 Janar 2019
 Facebook Twitter YouTube 
RAPORTO
Na kontaktoni në info@shkodrapress.com - E hene, 14 Prill 2014 16:36
Na shkruani për çdo shqetësim që doni të bëni publik në info@shkodrapress.com - E merkure, 10 Dhjetor 2014 22:36

Nga Prishtina në Sarandë, 11-vjeçari përshkon 500 km me biçikletë për kushtet e vështira të shkollës në Theth

Një udhëtim nga Prishtina në Sarande për të sensibilizuar sa më shumë qytetarë që të kontribuojnë për shkollën e Thethit në Shkodër. Kjo është kauza e 11-vjeçarit Fresk Sylhasi që sot ka mbërritur në Milot për të vijuar ne udhëtimin e tijë.

11-vjecari Fresk Sylhasi

I shoqëruar edhe nga babai, Fresku do të përshkojë 500 km me biçikletë si një dedikim për bashkmoshatarët e tijë që mësojne në shkollen e Thethit. Paratë e grumbulluara do të përdoren për të blerë mjete mësimore për ketë shkolle, qe për 11-vjecarin duhet ti përshtatet mrekullive të kesaj zone. Udhëtimi drejt Sarandes ishte planifikuar më parë, ndërsa tashmë i ka bashkuar edhe kauzën për mbledhjen e fondeve për shkollën të cilën e vizitoi kur ishte në Theth si vizitore 1 vit më parë.

11-vjecari me babain e tij

“Mu duk mirë që për një shkollë të kontribuoj, si njerëz të tjerë që kanë kontribuar për sendet e tyre. Disa menduan se nuk mund ta bëjë, por unë i thashë se do ta bëj. Kam takuar edhe presidenten e Kosovës dhe i kam dhënë një fletushkë dhe mbase ka kontrobuar dhe ajo. Sot ishte udhëtimi i vështire, pasi po fyente edhe shumë erë, por unë do tja dal që të shkoj në Sarandë me biçikletën time. Njerëzit kudo që po ndalojmë po na presin shumë mirë dhe po japin kontributin e tyre dhe kjo me inkurajoj edhe më shumë për këtë nisëm që unë kam ndërmarrë” tha Fresk Sylhasi

Veton Sylhasi jep detaje të shkollës në Theth, e cila tashmë ka edhe vemendjen e të birit 11-vjeçar Freskut, ndërsa shpresojnë që të mbledhin sa më shumë ndihma.

“Kemi menduar që mund të ndihmojmë nxënësit e shkollës në Theth. Kemi qenë vitin e kaluar, shkolla ishte në gjendje të mjerueshme në aspektin e klasave. Fresku është i aposinuar pas udhëtimeve që kur ka qenë i vogël dhe këtë udhëtim e kishte planifikuar kohë më parë dhe tani ai ja arriti qëllimit. Do ndalojmë në disa vendi sipas një programi që kemi përcaktuar më parë dhe njerëzit këtu në Shqipëri po na presin shumë mirë” tha  Veton Sylhasi  babai i Freskut

Udhëtimi i Freskut që ende nuk i ka mbushur te 11-vjeç është planifikuar që të përfundojë brenda 6 ditësh me destinacion Sarandën, ndërsa ai është i aposionuar pas sporteve dhe sfidave të qëndrueshmërisë.


Shkëputur nga e përditshmja 'Panorama'

Shkodra Press

Lexuar 12984 here

Te pergjithshme

Qejt e rrugave

Qejt e rrugave

Rozafa Shpuza / Ata sfidojnë indiferentë zhumhurin qytetas e nuk bahen merak se kanë bjerrë amanetin...

Dritëhije

Dritëhije

Zija Vukaj/  Aty në pedonalen e qytetit tim, ku përqafohen dashuritë e feve të mëdha abrahamike,...

Njeriu që thotë “JO”

Njeriu që thotë “JO”

Nga Javier Cerkas Mena  Përgatiti Zija Vukaj   E dimë ç’është intelektuali: bëhet fjalë për një person që,...

SONDAZH

Ku do i bëni pushimet e verës?

Brenda Shqipërisë - 39.1%
Nuk do bëj pushime - 37.9%
Jashtë Shqipërisë - 23%

Votat totale: 87
The voting for this poll has ended on: 20 Aug 2015 - 16:03

VIDEO PROMO

VIDEO PROMO