21 Janar 2019
 Facebook Twitter YouTube 
RAPORTO
Na kontaktoni në info@shkodrapress.com - E hene, 14 Prill 2014 16:36
Na shkruani për çdo shqetësim që doni të bëni publik në info@shkodrapress.com - E merkure, 10 Dhjetor 2014 22:36

Çmimi i naftës në minimume historike, edhe sa do të vazhdojë kështu?

Çmimi i një fuçie naftë në tregun botëror llogaritet në 44.50 dollarë. Nafta bruto amerikane WTI ra nën nivelin e 45 dollarëve për fuçi, për të parën herë që prej prillit të vitit 2009.

Dy faktorët kryesorë që qëndrojnë prapa kësaj rënieje dramatike të çmimeve në bursë, janë kërkesa e ulët globale për naftë dhe prodhimi i naftës argjilore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Faktori i tretë, i cili i dha goditjen përfundimtare çmimeve ka qenë vendimi i vendeve të OPEC-ut për të mos ndryshuar strategjinë e tyre të prodhimit.

Kuotimet e “arit të zi” kanë rënë me 60%, që prej mesit të muajit qershor 2014. Ministri i Naftës i Emirateve të Bashkuara Arabe deklaroi se çmimi pritet të stabilizohet vetëm në një periudhë dy ose trevjeçare.

Ekspertët në vendin tonë shpjegojnë se ulja e çmimit në tregjet botërore nuk mund të reflektohet, pasi pjesa e taksave është fikse dhe zë 60 për qind të çmimit përfundimtar. Pra, shqiptarët e blejnë naftën më të shtrenjtë, për shkak të taksave.

Shkodra Press

Lexuar 11152 here

Te pergjithshme

Qejt e rrugave

Qejt e rrugave

Rozafa Shpuza / Ata sfidojnë indiferentë zhumhurin qytetas e nuk bahen merak se kanë bjerrë amanetin...

Dritëhije

Dritëhije

Zija Vukaj/  Aty në pedonalen e qytetit tim, ku përqafohen dashuritë e feve të mëdha abrahamike,...

Njeriu që thotë “JO”

Njeriu që thotë “JO”

Nga Javier Cerkas Mena  Përgatiti Zija Vukaj   E dimë ç’është intelektuali: bëhet fjalë për një person që,...

SONDAZH

Ku do i bëni pushimet e verës?

Brenda Shqipërisë - 39.1%
Nuk do bëj pushime - 37.9%
Jashtë Shqipërisë - 23%

Votat totale: 87
The voting for this poll has ended on: 20 Aug 2015 - 16:03

VIDEO PROMO

VIDEO PROMO