15 Dhjetor 2018
 Facebook Twitter YouTube 
RAPORTO
Na kontaktoni në info@shkodrapress.com - E hene, 14 Prill 2014 16:36
Na shkruani për çdo shqetësim që doni të bëni publik në info@shkodrapress.com - E merkure, 10 Dhjetor 2014 22:36

Ne territorin shqiptar nuk eshte e zakonshme te hasesh binomin infermier – sportist. Aktivitetet fizike e sportive po individualizohen si kufijte e ri ku mund te orientohen edhe kompetencat infermieristike. Promovimi i shendetiti nuk eshte privilegj eksluziv i ambjenteve shendetesore, ai lidhet me stilet korrekte te jeteses, te domosdoshme per arritjen e mireqenies psiko fizike e sociale te personit. Nje infermier mund te nderhyje ne fushat e aksionit per te zbatuar strategji te promovimit te shendetit sportiv.

Nje shembull i mire eshte Ferdinand Jaku, i lindur ne vitin 1968 ne Juban (Shkoder).Ai tregon se edukata e mire ne familje, respekti per fene, arsimimi kane qene prioritet i prinderve te tij e qe tani jane kthyer ne prioritetin e atij vete karshi femijeve te vet, Emanuela, Paola e Vasko. Ka nje eksperience te gjate formimi profesional aq sa shumekush do t’ja kishte zili. Ne vitin 1982 mbaroi shkollen 8 vjecare ne Juban, 1986 mbaroi studimet ne shkollen e mesme bujqesore ne Mjede, 1989 mbaroi studimet dy vjecare ne shkollen e infermierve ne Korce, 2007 mbaroi studimet kater vjecare ne fakultetin e shkencave te natyres dega Bio-Kimi, pasojne specializime te tjera te larmishme ne fushen e infermierise ne spitalin rajonal te Shkodres, Pisa e Piacenza.

Afirmohet si infermier ne vitin 1990 e ushtron akoma profesionin me pasion. Ndryshimet rrenjesore profesionale dhe thyerjet e tabuve te forta fillojne ne shtator te 2005 ku ai krijon dhe organizon ndeshjen e pare te futbollit te femrave jo vetem ne Juban (Shkoder) por edhe ne Shqiperi. Inventiva e pasioni zene vend ne oborrin e shtepise dhe futbollistja e pare eshte bashkshortja, Lizana. Vullneti e pasioni per futbollin rrembejne vajzen Emanuelen e me pas kusherirat me radhe. Kjo jehone rrugetoi drejt lindjes se ekipit femeror Juban Danja Shkoder.

“Te jesh infermier” thote ai “eshte shkalla me e larte e humanizmit”. “Kam pasur gjithmone kerkesa maksimale profesionale ndaj vetes. Profesionin e kam ushtruar me pasion ne sherbim te pacienteve duke marre vleresime e respekt”.

“Futbolli eshte magjepses”, thote ai, “arti i kesaj loje te krijon emocione te vecanta”. Kujton me nostalgji mesuesit e edukimit fizik; Agetina Puka, Ismet Hoxha, Agron Xhyrezi, Artan Bushati. “Futbollin e konsideroj si dashuri te dyte sepse ne radhe te pare eshte profesioni infermierit. Kam sakrifikuar shume per te krijuar historine e futbollit femeror, ia kam dale fale insistimit, besimit ne vlerat e mija dhe ato te familjes, punes se palodhshme.

 

Nje mbeshtetje te madhe me kane dhene edhe mediat, nga ku nuk mund te mos falenderoj Gasper Marku, Genc Ymeraj, Ymer Strinici, Mejdan Zhivani, Gjergj Kola, Defrim Methasani, Admir Uruci, Anton Zalli, Drilona Hoxha.

“PA NJE SHENDET TE MIRE S’MUND TE KESH NJE JETE TE MIRE ,shendeti e sporti jane martesa me perfekte qe mund te egzistoje. Jeta sportive i ben me te lehta arritjet, sukseset, vazhdimesine , perballimin e semundjeve mbasi imuniteti eshte ne shkallen maksimale dhe trupi reagon duke sfiduar problemet e ndryshme shendetesore. Nje handikap i madh i diteve te sotme eshte mungesa e aktivitetetve sportive, jeta pasive e mbajtja e nje diete jo te pershtatshme e hiperkalorike. Per kete motiv eshte e rendesishme edukata sportive e vazhdueshme”

Ferdinandi eshte gjithashtu drejtor i nje banke me nivel te trete. Nuk eshte shume e cuditshme per nje infermier, aq me teper kur mendon se ai eshte nje person me njohuri, kompetenca e interesa te ndryshme. “Ne kohet e sotme”, thote ai, “financat jane pjese e zhvillimeve globale qe ecin me shpejtesi te madhe, por nese bashke me xhiron e madhe ekonomike mund te kishte me shume ndjenja njerezore do te kishim nje bote me te lumtur dhe plot dashuri. Politikat financiare fatkeqesisht administrohen ne menyre te zhdrejte”

“Perdorimi pa kontroll i alkolit dhe duhanit”, thote Ferdinandi, “jane shume te demshme per jeten personale, te ambjentit ku jetojme pasi jane shkaktare te shume semundjeve e ndotes te ambjentit. Teknikat e marketingut te ketyre produkteve sjellin shume fitime. Nje sportist i mire duhet te jete konsumator i keq i ketyre substancave”.

“Ne fushen e lojes si dhe ne koheshtrirjen e jetes mund te ndodhin demtime, rrezime, por edhe ngritje te fuqishme me rezultat kthimin me siguri e vendosmeri me te madhe ne fushen e lojes apo ne betejen e jetes”.

Ferdinadi ve theksin ne formimin e vazhdueshem, edukimin ne familje e nepermjet arsimimit. “Duhet konsideruar vetja jote si pjese e rendesishme e komunitetit ku jeton, pjese e zhvillimit, e ndryshimeve pozitive. Duhet pasur objektiva te arritshme, duhet te behet leve ne karakter, ne aftesite e idete krijuese teorike e te kthehen ne praktike, duhet kembengulje”.

Eshte interesante te shpjegohet frika me pak fjale nga nje person qe di te mposht veshtiresite. “Frika”, thote ai, “vjen nga emocionet, “por eshte ndjenje pasigurie qe shpesh njerezit e shohin si dicka frenuese per zhvillimin e nje jete normale. Frika duhet te mposhtet!”

Ne fund te kesaj interviste Ferdinandi me kenaqesi jep keshilla per personat qe kane deshire te jene te suksesshem ne jete. “Jeta te ofron shume alternativa pozitive. Duhet pasur aftesi mendore krijuese, menagjuese, deshire, i duhet dhene jete pasioneve e prirjeve, duhet nje karakter i forte, kembengulje per te lene gjurme ne kete jete. Zoti na krijoi njerez me llogjike te zhvilluar ne funksion te galaktikes universale. TE GJITHE MUND TE JENI TE SUKSESSHEM”.

 

Intervistuar nga Branka Pepa

 

 

 Vllaznia ka arritur pikën e parë në këtë sezon, teksa ka barazuar 1-1 me ekipin e Kukësit.

Takimi i zhvilluar në Pukë nuk ka nxjerrë një fitues në fund të 90 minutave, edhe pse kuksianët ishin pranë fitores, por goli i Sefës në minutat shtesë i mohoi 3 pikët ekipit të Troisit.

Duhet theksuar se shkodranët kanë zhvilluar një lojë tepër të mirë, ku nëse do të tregoheshin më të saktë në finalizimin e aksioneve mund të kishin marrë edhe një fitore. Gjithashtu, në këtë takim, ekipi i Vllaznisë ka pasur edhe mbështetjen e tifo-grupit “Vllaznit Ultras” të cilët kanë mbështetur për herë të parë në këtë sezon ekipin e tyre.

Përsa i përket lojës së zhvilluar, sinjali i parë ka ardhur në minutën e 23-të, ku Moreira i ndodhur në zonë përballë portjerit Dragojeviç ka goditur dobët, duke humbur një rast të pastër për ekipin kuksian.

Kundërpërgjigjet menjëherë Vllaznia në minutën e 27-të, ku Sosa pasi ndal topin e krosuar nga Arbri godet në drejtim të portës , por devijon mbrojtësi Mici, duke i mohuar golin sulmuesit uruguajan.

Në minutën e 34-të, Malota ka të gjitha mundësitë për të kaluar në avantazh ekipin e Kukësit, pas daljes së gabuar të portjerit Dragojeviç, por topi i krosuar është tepër i fortë për t’u zotëruar nga mbrojtësi i Kukësit. 

Me këto tre raste mbyllet pjesa e parë, pa sjellur ndryshim rezultati, pavarësisht përpjekjeve të lojtarëve të Vllaznisë.

Pjesa e dytë nis me një tjetër rast për shkodranët, ku në minutën e 56-të, Kalaja del përballë portjerit Koçi, por ky i fundit i mohon golin mesfushorit shkodran.

Por, goli i parë i takimit do të vinte në minutën e 66-të, ku Flores pasi depërton në zonen shkodrane jep një top për sulmuesin tjetër, Lima, dhe ky i fundit nuk e ka të vështirë për ta dërguar topin në porten e boshatisur.

Pas golit të pësuar, shkodranët hidhen në sulm në kërkim të golit të barazimit. Por, përpjekjet e lojtarëve të Vllaznisë do të shpërbleheshin në minutën e fundit shtesë, 93-të, ku nga një goditje dënimi, Sefa nis një top drejt zonës por nuk devijohet nga asnjë lojtarë duke përfunduar në rrjetë.

Goli i barazimit sjell entuziazëm në kampin shkodran, që i gëzohen pikës së parë në këtë sezon. Me barazimin e arritur ndaj Kukësit, Vllaznia ngjitet në vendin e 9-të, duke lënë në vend të fundit Bylisin, por që ka një ndeshje më pak.

Ndeshja e ardhshme për ekipin e Vllaznisë do të jetë ndaj Tërbunit, ku do të shpresohet edhe fitorja e parë e sezonit. Takim, i cili do të zhvillohet me 17 Tetor, pas dy ndeshjeve të kombëtares shqiptare, ndaj Serbisë dhe Armenisë.


DENIS BAJRAKTARI
Shkodra PressPas 5 humbjeve rradhazi në kampionat dhe barazimit në kupë me Pogradecin, shkodranët janë rikthyer tek fitorja duke mposhtur pogradecarët në ndeshjen e kthimit. Ky takim u zhvillua në fushën sportive “Reshit Rusi” dhe për herë të parë në këtë sezon ekipi i Vllaznisë kishte edhe mbështetjen e tifozerisë, ku nuk munguan as “Vllaznit Ultras”.

Përsa i përket rezultatit të takimit, ekipi shkodran i drejtuar nga drejtori sportiv Armir Grima, ka fituar me rezultatin e pastër 4-0. Rezultati është zhbllokuar që në minutën e 3-të, ku ka qenë Sosa që ka kaluar në avantazh shkodranët.

Më pas, në minutën e 12-të, mesfushori Kalaja do të fitonte një 11-metërsh që do të shndërrohej në gol nga Arbri. Por, në pjesën e parë do të realizohej edhe një tjetër gol me autor Sosen, që do të shënonte golin e dytë personal në minutën e 32-të. Me këto 3 gola do të mbyllej pjesa e parë.

Në të dytën, do të ishin miqtë nga Pogradeci që do të hidheshin në kërkim të golit të parë, por mbrojtja shkodrane do të tregohej e vëmendshme.

Dyca dhe Sosa do të rrezikonin porten kundërshtare, por mbrojtja mike do të largonte rrezikun. Në minutën e 50-të, gjuajtja e fuqishme nga Sefa do të ndalej nga shtylla horizontale. Por, përpjekjet e shkodranëve do të shpërbeheshin në minutën e 78-të, ku lojtari i aktivizuar në pjesën e dytë, Paviçeviç, do të shënonte edhe golin e katërt për Vllazninë. 

Një ndërhyrje e rëndë ndaj mbrojtësit shkodran Marku, në minutat e fundit, do të bënte që ekipi i Pogradecit të mbyllte takimin me 10 lojtarë. 

Kështu, nisur edhe nga rezultati i takimit të parë që ka përfunduar në barazim 1-1, ekipi i Vllaznisë kualifikohet për në raundin e dytë, ku do të përballet me Apoloninë e Fierit. Ndeshja e parë luhet me 21 Tetor, ndërsa ajo e kthimit me 4 Nëntor.

 

Vllaznia zbriti në fushë me këtë formacion: Dragojeviç, Marku, Arbri, Cicmil, Haxhaj, Sefa, Shtubina, Ahmeti, Haxhibuliç, Kalaja dhe Sosa. ( U aktivizuan: Kapaklija, Dyca dhe Paviçeviç )

 

Ciftet e tjera të turit të dytë të kupës së Shqipërisë janë këto:

Grupi A:

Sopoti – Skënderbeu / Tomori

Lushnja - Partizani

Bylisi - Laçi 

Grupi B

Iliria - Kukësi

Kastrioti - Tirana

Tërbuni - Flamurtari

Kamza - Teuta


DENIS BAJRAKTARI
Shkodra PressLargimi i trajnerit Luan Zmijani nga ekipi i Vllaznisë ka bërë që drejtuesit shkodran të kërkojnë një trajner të ri. Po përfliten shumë emra, që kanë qenë edhe më parë pjesë e Vllaznisë, por ka edhe prej atyre që kërkojnë një eksperiencë të re me ekipin shkodran. 

Pas largimit të Zmijanit, alternativat e para që u menduan për ta zevendesuar ishin: Elvis Plori dhe Samuel Nikaj. Por, këto dy trajnerë momentalisht janë pjesë e dy skuadrave. Përkatësisht, Plori është trajner i Kastriotit të Krujës në Kategorinë  e Parë, ndërsa Samuel Nikaj vazhdon të jetë trajner i Tërbunit të Pukës në Kategorinë Superiore.

Duke qenë se si Plori ashtu edhe Nikaj janë pjesë e këtyre dy ekipeve, mundësitë që njëri prej këtyre dy trajnerëve të afrohet te Vllaznia janë të pakta.

Por, të gatshëm për të drejtuar ekipin e Vllaznisë janë edhe tre ish-trajnerë të këtij ekipi.

Bëhet fjalë për trajnerin shkodran Edi Martini, malazezin Dervish Haxhiosmanoviç dhe italianin Baldo Raineri.

Edi Martini e ka drejtuar para disa vitesh ekipin e Vllaznisë dhe tani po shihet si një alternativ serioze për stolin shkodran.

Përsa i përket dy të huajve, ashtu sic dihet Haxhiosmanoviç është i njohur për ekipin e Vllaznisë për shkak të suksesit që ka pasur te ky ekip, ndërsa Raineri e shpëtoi ekipin shkodran nga rënia në një kategori më poshtë në sezonin e kaluar, pavarësisht se u largua për mungesë të rezultateve pozitive.

Edhe ish-trajneri i Flamurtarit, Ernest Gjoka dhe ish-futbollisti i Vllaznisë dhe Tiranës, Klodian Duro, janë shprehur të gatshëm për të marrë përsipër drejtimin e Vllaznisë. Burime të sigurta pranë Duros e pohojnë një gjë të tillë, edhe pse ish-futbollisti i Vllaznisë nuk e ka shfaqur hapur një dëshirë të tillë.

Por, nuk janë vetëm këto 7 trajnerë apo persona që kërkojnë drejtimin e Vllaznisë.

Eugent Zeka dhe Adrian Barbullushi janë dy emrat më të fundit që i shtohen listës së trajnerëve që dëshirojnë të jenë pjesë e Vllaznisë.

Dëshiren e tij për të drejtuar ekipin e Vllaznisë, Zeka e ka shfaqur me një letër drejtuar kryetares së Bashkisë Shkodër, Voltana Ademi, dhe tashmë edhe ai shihet si një alternativ për ekipin e Vllaznisë, ndërsa Barbullushi ka qenë ish-futbollist i Vllaznisë në fundin e viteve 80’dhe ka disa vite që jeton në Greqi, ku punon si trajner.

Tani, drejtuesit e Vllaznisë kanë shumë emra në “tavolinë” dhe do të jenë ato që do të vendosin se cili prej këtyre emrave do të drejtoje Vllazninë, e cila ndodhet në një gjendje të vështirë si asnjëherë më parë në këto vite të fundit.

Kujtojmë se shkodranët në 5 javë kampionat kanë rregjistruar 5 humbje dhe ndodhen në fundin e tabelës me 0 pikë.

DENIS BAJRAKTARI
Shkodra Press

Page 1 of 101

Te pergjithshme

Qejt e rrugave

Qejt e rrugave

Rozafa Shpuza / Ata sfidojnë indiferentë zhumhurin qytetas e nuk bahen merak se kanë bjerrë amanetin...

Dritëhije

Dritëhije

Zija Vukaj/  Aty në pedonalen e qytetit tim, ku përqafohen dashuritë e feve të mëdha abrahamike,...

Njeriu që thotë “JO”

Njeriu që thotë “JO”

Nga Javier Cerkas Mena  Përgatiti Zija Vukaj   E dimë ç’është intelektuali: bëhet fjalë për një person që,...

SONDAZH

Ku do i bëni pushimet e verës?

Brenda Shqipërisë - 39.1%
Nuk do bëj pushime - 37.9%
Jashtë Shqipërisë - 23%

Votat totale: 87
The voting for this poll has ended on: 20 Aug 2015 - 16:03

VIDEO PROMO

VIDEO PROMO